DOLAR 18,6498 0.04%
EURO 19,3145 0.07%
ALTIN 1.043,340,11
BIST %
BITCOIN 301598-1,59%
Diyarbakır
14°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Diyarbakır’ın ihracatı Gaziantep ihracatının zekatı kadar

Gaziantep 2022 Ekim ayını 959 milyon 17 bin dolarlık ihracatla tamamlarken Diyarbakır 24,7 milyon dolar İhracat gerçekleştirdi. Diyarbakır'ın yarısı kadar olan Malatya ise Diyarbakır'ın 2 katı ihracat gerçekleştirdi. Yapılan açıklamanın ışığında aktarılanları takip eden vatandaşlar ise 'Adamlar çalışıp memleketlerini sahipleniyorlar' yorumları yaptılar. Yapılan hesaplamalara göre ise Gaziantep'in ihracat rakamları Diyarbakır'ın 40 katı.

ABONE OL
5 Kasım 2022 19:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır’da iş dünyasının ve meslek örgütlerinin sürekli gündeme getirdiği İhracattaki artış rakamları Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerinin (GAİB)  tam aksini gösteriyor.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci ihracat rakamlarını kamuoyuyla paylaştı. 2022 yılının Ekim ayında Bölge ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 artışla 1 Milyar 124 milyon 270 bin dolar seviyesine geldi. Dış ticarette Bölgenin lokomotifi konumundaki Gaziantep ise Ekim ayını 959 milyon 17 bin dolarlık ihracatla tamamlayarak bir önceki yıla göre yüz8’lik artış oranı yakaladı.
Hem bölgede hem de Gaziantep’te için tüm zamanların en yüksek Ekim ayı ihracat değerine ulaştıklarını bildiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Herkesin bildiği ve küresel çapta karşılaştığı ekonomik buhranlar kendini sene sonunda iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Gaziantep ve Bölge ihracatçılarımız, zorluklarla baş edebilmek için çalışmaktan ve üretmekten yine vazgeçmedi ve bu olumsuz tabloya rağmen rakamlarla yüzümüzü güldüren sonuçlara imza attılar. Çünkü bu atmosfer karşısında elde edilen başarı her zaman söylediğimiz gibi istikrarın resmidir. Bölgemizin ve Gaziantep’imizin ihracatçısı zorluklardan pes etmediği için zoru başarmaya devam etmektedir. Biz dünyayı etkileyen mevcut sorunlardan dolayı rekorları rafa kaldıracağımız bir dönem geçireceğimizi düşünürken ihracatçımızın başarısı ile yeniden il bazında beşinci sıraya yükseldik. Bu süreçte çalışmaya, üretmeye devam eden ve bu güzel tablonun mimarı olan tüm ihracatçılarımızı yürekten kutlarım şeklinde konuştu.

https://www.medyaninmerkezi.com/images/baglar-belediyesi-haber.jpeg

GAZİANTEP’TEN REKOR İHRACAT
Bölgemiz 2022 yılının başından günümüze 10 milyar 186 milyon 924 bin dolarlık en yüksek ihracat gerçekleştirirken, aynı dönemde bu ihracatta büyük paya sahip Gaziantep 8 milyar 696 milyon 490 bin dolarlık ihracat ile yeni bir rekora imza attı. Ekim ayı ihracat verilerinde 5. Sırada yer alan Gaziantep’te ihracatın ithalatı karşılama oranının son 12 ayda yüzde 120,3 olduğunu ifade eden Başkan Ahmet Fikret Kileci, “Gaziantep, dış ticaret verileriyle bizleri 2023 hedeflerimiz konusunda umutlandırıyor ve ihracatta ve sanayide marka bir şehir olma özelliğini sürdürüyor. Başarı hikayemizin katlanarak büyümesi en büyük temennimiz. Katma değeri yüksek, içerisinde yüksek teknoloji barındıran ürünlerin ihracatını artırmak için büyük gayret sergiliyoruz. Amacımız hem bölgemize hem ülkemize yüksek net döviz girdisi sağlamak” diye konuştu.. Tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri, Gaziantep’in ihracatında önde gelen sektörlerdir.

DİYARBAKIR GAZİANTEP’İN ÇOK ÇOK ALTINDA

Kileci ayrıca 2022 yılı Ekim ayında GAİB’e bağlı diğer illerden Kahramanmaraş’ın 113,9 milyon dolar, Mardin’in 95,6 milyon dolar, Malatya’nın 44,5 milyon dolar, Şanlıurfa’nın 24,8 milyon dolar, Diyarbakır’ın 24,7 milyon dolar, Adıyaman’ın 8,9 milyon dolar ve Kilis’in 7,7 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini kamuoyuna duyurdu.

NASIL BU KADAR FARK OLABİLİR!

Gaziantep ili ile Diyarbakır arasındaki İhracat oranlarındaki devasa farkı gören vatandaşlar hayretlerini gizleyemiyor. Diyarbakır sürekli yapılan yatırımlara karşın ihracat rakamlarının fukara halinin büyük tezat oluşturduğu belirten vatandaşlar: “Diyarbakır’da hareketlenmenin olmasını beklerken yayınlanan ihracat rakamları adeta bizleri beynimizden vurdu. Diyarbakır’da yapıldığı beyan edilen dev yatırımlara rağmen ihracat rakamlarının böylesi minik hali bizleri şok etti. Madem ki durum bu iş adamlarımız ne diye çarşaf, çarşaf röportajlar vererek bizleri yanıltıyorlar. Yazık hem de çok yazık.” diyerek tepkilerini ortaya koydular. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
https://www.medyaninmerkezi.com/images/baglar-belediyesi-haber.jpeg