DOLAR 18,6446 0.01%
EURO 19,6830 -0.08%
ALTIN 1.077,620,56
BIST %
BITCOIN 319790-0,79%
Diyarbakır
11°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

YETİŞTİRİLECEK BAKIR USTASI BULUNAMIYOR

Murat Başal - Muhammet Kaçmaz DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır’da 4 asırdır bakırcılık yapan Mustafa Tanrıkulu ile bakır sanat ustası ve resim öğretmeni Ömer Taşdemir, çırak ve kalfa bulamadıklarını, kolay para kazanma yolunda işçilik ile uğraşmak isteyenin olmadığını, bakır ustalığının sona doğru gittiğini kaydederek, bakırcılığın okullara girmesini istedi.

ABONE OL
29 Ağustos 2021 09:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde her alanda kullanılan bakır işçiliğine talep artarken, bakır ustaları yetiştirecek çırak bulamıyor. Bakır ustaları, mesleklerini devredecekleri ve yetiştirebilecekleri çırak bulma problemi yaşadıklarını, kolay para kazanmak için vatandaşların el emekleri ile uğraşmadıklarını belirterek, bakıra talebin artığı bu süreçte mesleğin eğitim ve öğretim hayatına girmesi gerektiğini söylediler. Mesleğin bitme noktasına geldiğini söyleyen Diyarbakır’ın son bakır ustaları, mesleklerinin kaybolmaması için ellerinden geleni yapmak istediğini dile getirdiler.

DİYARBAKIR’DA 4 ASIRDIR BAKIRCILIK YAPAN MUSTAFA TANRIKULU, BAKIR SANAT USTASI VE RESİM ÖĞRETMENİ ÖMER TAŞDEMİR İLE BİRLİKTE ÇAĞRIDA BULUNARAK ÇIRAK VE KALFA BULAMADIKLARINI, KOLAY PARA KAZANMA YOLUNDA İŞÇİLİK İLE UĞRAŞMAK İSTEYENİN OLMADIĞINI, BAKIR USTACILIĞI SONA DOĞRU GİTTİĞİNİ KAYDEDEREK BAKIRCILIĞIN OKUL HAYATINA GİRMESİ İÇİN YETKİLİLERE ÇAĞRIDA BULUNDU.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
https://www.medyaninmerkezi.com/images/baglar-belediyesi-haber.jpeg