KARANTİNA KAÇKINLARINI ‘KİM’ DENETLİYOR?

KARANTİNA KAÇKINLARINI ‘KİM’ DENETLİYOR?

DİYARBAKIR - Korona virüsün bu kadar hızlı yayılmasının ana nedenlerinin başında yer alan KARANTİNA kapsamındaki vatandaşların ellerini kollarını sallayarak sokaklarda dolaşması en büyük riski oluşturuyor. Özellikle çok sayıda bir arada olan sitelerin bahçelerinde denetimlerin olmayışı hastalığın yayılma hızını artırırken denetimsizlik ise ayrı bir garabet. Vatandaşlar karantina kapsamında olanların yasağı delmesinin ağır bir yaptırımı olması gerektiğini beyan ediyor.

ABONE OL
23 Ağustos 2021 19:41
KARANTİNA KAÇKINLARINI ‘KİM’ DENETLİYOR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyük zorluklarla ve mücadele sonucu çok yüksek riskli Kırmızı kategoriden yüksek riskli Turuncu kategoriye inen Diyarbakır’da ki sorumsuzluklar zirve yapmış durumda.

Özellikle çok bloklu sitelerde KARANTİNA KURALLARINA uymayan aileler ve DENETİM yapılmaması  Corona virüsün ağzın bir bizimde yayılmasına alt yapı hazırlıyor.

BAĞCILAR SEMTİNDEKİ BAZI SİTELER KONTROLSÜZ VE SORUMSUZ

Diyarbakır’ın birçok bölgesinde yaşanan bu sorumsuzluklar Özellikle Bağcılar semtinin bulunduğu bölgede çok daha yayğın. Tespitli Corona bulaşının yoğun olduğu sitelerin ortak yaşam alanlarında corona olan ailelerin ve çocuklarının hiçbir denetime tabi olmadan ellerini, kollarını sallayarak dolaşmaları büyük tepkilere neden olurken  vatandaşlar bu rahatlığın rahatsız edici boyutta olduğunu belirtiyorlar.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ: ‘KARANTİNADAKİLER BİZİM SORUMLULUĞUMUZDA DEĞİL.’

Karantinada olması gereken ve bu yasağı delen insanlarla birlikte yoğun site alanlarındaki denetimlerle ilgili görüşlerine başvurduğumuz İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin karantinada olması gerekenlerin denetiminin kendi sorumlulukları alanında olmadığını, bunu farklı birimlerin yapması gerektiğine dikkat çekti.

Öte yandan bulaş riskine karşın son derece duyarlı olan vatandaşlar ise  karantina kararlarını delenleri veya ıskalayanları kimler denetlemekle mükellef olduklarını soruyorlar. 

KARANTİNAYI DELENLER YAŞAMIMIZA KAST EDİYOR

Bu çerçevede Ahmet B. gerek kendi binalarında gerekse de sitelerde Covit olan ailelerin özellikle çocuklarının karantinada olması gerekirken en ağır bulaştırıcı olarak, çok rahat dolaşmalarına anlam veremediklerini belirtiyor. Çiğdem K. ise aynı ölçekte sorumsuzca karantinayı delerek dolaşanların yaşam haklarına kasıt ettiklerini belirterek kimlerin denetimden sorumlu olduğunu da merak ettiklerini veya neden denetimlerin yapılmadığını, cezai işlemlerin uygulanmadığını da merak ettiklerini aktarıyor. Ahmet B. ayrıca Cafe, kahve ve özellikle eğlence mekanlarındaki kural tanımamazlığın ise apayrı büyük sorunlara kapı araladığına da dikkat çekti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP