ZERZEVAN GÖKYÜZÜ GÖZLEM ETKİNLİĞİ YAPILACAK

ZERZEVAN GÖKYÜZÜ GÖZLEM ETKİNLİĞİ YAPILACAK

Türkiye Ulusal Gözlemevi (TUG) tarafından 22 yıldır Antalya’da düzenlenen TÜBİTAK Gökyüzü Gözlem Etkinliğinin ikinci adresi Diyarbakır olacak. Öte yandan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında, Zerzevan Kalesi'nde yapılacak olan 2021 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği'ne yönelik hazırlık toplantısı gerçekleştirildi.

ABONE OL
8 Ağustos 2021 19:07
ZERZEVAN GÖKYÜZÜ GÖZLEM ETKİNLİĞİ YAPILACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

22 yıldır Antalya’da yapılan TÜBİTAK Gökyüzü Gözlem Etkinliği bu yıl Diyarbakır’da yapılacak. 2021 Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği, 31 Ağustos-2 Eylül 2021 tarihleri arasında UNESCO tarafından Dünya Koruma Mirası Listesi’ne aday gösterilen 3 bin yıllık tarihi Zerzevan Kalesi’nde düzenlenecek. TÜBİTAK TUG’un ev sahipliğinde düzenlenecek etkinlikte profesyonel ve amatör astronomlar bir araya gelecek.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Diyarbakır Valiliği ve Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen etkinliğe, Türkiye’nin dört bir yanından binden fazla gökbilim meraklısı katılacak. Katılımcılar, UNESCO tarafından Dünya Koruma Mirası Listesi’ne aday gösterilen 3 bin yıllık tarihi Zerzevan Kalesi’nde uzmanlarla birlikte gökyüzünü inceleme ve dünyanın en iyi korunan Mitras Tapınağı’nda binlerce yıl önce gerçekleştirilen astronomi çalışmaları hakkında bilgi alma fırsatı yakalayacak. Milli Uzay Programı vizyonuyla gençlerin uzaya ilgisinin arttırılmasının amaçlandığı etkinlik boyunca, seminerler, yarışmalar, gökbilim ile ilgili birçok atölye ve etkinlik düzenlenecek.
Bu özel etkinliğin açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu tarafından gerçekleştirilecek.

TOPLANTI SONRASINDA VALİ KARALOĞLU BERABERİNDEKİ YETKİLİLERLE ETKİNLİKLERİN YAPILACAĞI ZERZEVAN KALESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU.

Türkiye Ulusal Gözlemevi (TUG) tarafından 22 yıldır Antalya Saklı kentte düzenlenen Türkiye’nin en kapsamlı gök bilim açık etkinliği olan Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile Karacadağ Kalkınma Ajansının destekleriyle, bu yıl tarihi Zerzevan Kalesi’nde yapılacak. UNESCO tarafından Dünya Koruma Mirası Listesine aday gösterilen ve Türkiye’de gökyüzü gözleminin en iyi yapılacağı 10 noktadan birisi olarak kabul edilen 3 bin yıllık tarihi Zerzevan Kalesi’nde ‘2021 Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Şenliği’ adıyla 31 Ağustos-2 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenecek. Şenlik öncesinde Vali Karaloğlu da ilgililerle bir toplantı gerçekleştirdi. Yapılan hazırlıkların masaya yatırıldığı toplantıda Vali Karaloğlu, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Devam eden pandemi süreciyle ilgili tedbirlerinde ele alındığı toplantıda, PCR testlerinden HES kodu sorgulamalarına ve gözlem alanında uygulanacak tedbirlerden araç parkları ve katılımcı sayılarına kadar tüm detaylar tek tek görüşüldü. Ayrıca toplantıda şenlik boyunca kurumlarca açılacak stantlar ve yapılacak etkinlikler de ayrıntılarıyla değerlendirildi. Toplantı sonrasında Vali Karaloğlu beraberindeki yetkililerle etkinliklerin yapılacağı Zerzevan Kalesi’nde incelemelerde bulundu.
Şenlikte, vatandaşlar bir yandan uzmanlarla birlikte gökyüzünü inceleme fırsatı bulurken diğer yandan dünyanın en iyi korunan Mithras tapınağında binlerce yıl önce gerçekleştirilen astronomi çalışmaları hakkında bilgi sahibi olacak ve çadırlarla iki gece alanda konaklayabilecek. Türkiye’nin dört bir yanından binden fazla gök bilim meraklısı vatandaşın profesyonel ve amatör astronomlarla bir araya geleceği şenlikte aynı zamanda seminerler, yarışmalar ve gök bilimle ilgili birçok atölye ile etkinlik düzenlenecek.
Milli Uzay Programı vizyonuyla düzenlenen etkinliklerle gençlerin uzaya ilgisinin arttırılması hedefleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP