DOLAR 18,6482 0.03%
EURO 19,6707 -0.15%
ALTIN 1.077,690,57
BIST %
BITCOIN 319654-0,48%
Diyarbakır
12°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL! BU NASIL VURDUMDUYMAZLIK

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da Covit kaynaklı hasta yatış oranlarına paralel yüzde 40'ları geçerken Maske, Mesafe ve Hijyen kuralını artık kimse takmıyor. Bir çok iş yeri kısıtlamaların kalkmasını Covit hastalığının bittiği şeklinde anlarken Çınar ilçesindeyse iki mahalle Covid 19 salgını nedeniyle karantinaya alındı.

ABONE OL
26 Temmuz 2021 15:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır’da Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 9 günlük bayram tatili sonrası korona virüs yoğun bakım bölümünde yatakların doluluk oranı yüzde 40’lara ulaştı. Kuralların hiçe sayıldığı kentte bazı vatandaşlar maske takmazken, bir kişinin maskeyi yüzüne değil kafasına taktığı görüldü. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Yenal Karakoç kent sakinlerine uyarıda bulunarak, Diyarbakır’da ciddi oranda bir vaka artışının olduğunun ve bunun da tek sebebinin kurallara uymamaktan ve aşı olmamaktan kaynakladığını söyledi.
Sağlık Bakanlığının yeni tip korona virüs (Covid-19) ile ilgili haftalık verilerine göre, Diyarbakır son bir haftada vaka sayısı en çok artan iller arasında yer alırken, bakanlığın aşı ile ilgili verilerinde ise kent, en az bir doz aşı yapılanların oranının en düşük olduğu iller arasında. Kentte sosyal mesafe ve hijyen ile maske takma kurallarına uyum konusunda rehavete kapılırken, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatak doluluk oranları bir haftada yüzde 40’a yükseldi.

DİYARBAKIR’DA SOSYAL MESAFE VE HİJYEN İLE MASKE TAKMA KURALLARINA UYUM KONUSUNDA REHAVET YAŞANIYOR.

Yoğun bakım ünitesindeki 24 ağır hasta bulunuyor
Kentte yeniden tırmanışa geçen korona virüs salgını sebebiyle Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki klinikte 70, yoğun bakımda 24 kişi tedavi görüyor. Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde ise korona virüs kliniğinde 9, yoğun bakımda ise 5 kişi, Kadın Doğum Hastanesi’ndeki klinikte 6’sı kadın 2’si çocuk olmak üzere 8 kişinin tedavi gördüğü öğrenildi.

Maskeyi yüzüne değil, kafasına taktı
Diyarbakır’da kurallara uymayanların görüntüsü kameraya yansırken, bazı vatandaşlar maske takmazken bir vatandaş ise maskeyi yüzüne takmak yerine kafasının üzerine takarken görüntülendi.

“Günde bin kişi test için başvuruyor”
Korona virüsün tırmanışa geçmesi nedeniyle vatandaşlara uyarılarda bulunan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Yenal Karakoç, Diyarbakır uzun bir dönemdir vatandaşlarımızı aşı olmaları konusunda davet ettiklerini ama kentte aşılama oranının düşük olduğunu belirterek, “Aşılamada ülke sıralamasının sonundayız. Dolayısıyla buda korona virüs hasta sayısının yükselmesine neden olmakta. Hastanemiz sürecin başından bu yana ana pandemi hastanesi olarak hizmet vermektedir. Bununla ilgili yoğun bakım yatak doluluk oranımız yüzde 40 seviyelerine ulaştı. Servislerimizde yatan hasta sayımız yüzde 54 seviyesine ulaşmış durumda. Buda özellikle bayram süreci başladığı günden bu yana ciddi sayıda bir yükselişe geçti. 9 günlük bayram tatili boyunca hastanemizde ciddi oranda bir başvuru bulunmaktadır. Günde yaklaşık bin kişi hastanemize korona virüs şüphesiyle test için başvuruda bulunuyor” dedi.

https://www.medyaninmerkezi.com/images/baglar-belediyesi-haber.jpeg
GAZİ YAŞARGİL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ BAŞHEKİM YARDIMCISI DR. YENAL KARAKOÇ

“Herkesi aşı olmaya davet ediyoruz”
Diyarbakır’da ciddi oranda bir vaka artışının olduğunun ve bununda tek sebebinin kurallara uymamaktan kaynakladığını ifade eden Karakoç, “Diyarbakır’ın her bölgesinde son günlerde ciddi bir rehavete kapıldığını görmekteyiz. Sosyal mesafe, temizlik kurları ve maske kurallarına uyulmuyor. Kurallara uyma noktasında uyulmadığında temasta artış olmaktadır. Temas arttığında vaka oranında ciddi bir şekilde artışa geçtik. En önemlisi Diyarbakır’daki her vatandaşımızın özellikle aşı olmaları ve bu sürece uymalarını rica ediyoruz. Aşı olmanın en büyük avantajı hastaneye ve yoğun bakımda kalmayı yüzde 95 oranında azaltıyor. O yüzden herkesi aşı olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

DİYARBAKIR’IN ÇINAR İLÇESİNDE BİR MAHALLE DAHA KORONA VİRÜS (COVİD-19) SALGINI NEDENİYLE KARANTİNAYA ALINDI. İLÇEDE KARANTİNAYA ALINAN MAHALLE SAYISI İKİYE ÇIKTI.

Çınar’da iki mahalle karantinaya alındı

Diyarbakır’ın Çınar İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Kaymakam Güher Sinem Büyüknalçacı’nın başkanlığında alınan kararla ilçede bulunan Yuvacık ve Bellitaş Mahallesi korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle yapılan mücadele kapsamında tedbir amaçlı olarak 25 Temmuz 2021 tarihi saat 20.00 itibariyle ikinci bir değerlendirmeye kadar karantinaya alındı. Kurulun yaptığı açıklamada, “Karantina süresince köye giriş ve çıkışların ilçe jandarma komutanlığınca kapatılarak zorunlu hallerde kontrollü bir şekilde sağlanmasına, köy içerisinde vatandaşların kalabalık gruplar halinde bir arada bulunmamalarına ve vatandaşların zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalarına bu kararlara uymayanlara ise cezai işlem uygulanacaktır” ifadelerine yer verildi.

Salgın bitti diye anlamışlar

Öte yandan Diyarbakır’ın çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelerin hemen, hemen tamamında işletme personellerinin maske takmadığını gözlediklerini belirten vatandaşlar personellere neden maske takmadıklarını sorduklarında aldıkları yanıtın akıl dışılığına vurgu yaparak şöyle konuştular: “Yenişehir’in Ofis semtinde çocuğuma alışveriş yapmak için gittiğim bir giyim mağazasında maske takmayan personellere nedenini sorunca salgının bittiği yanıtını aldım. Aynı cevabı o güzergahta bulunan hemen hemen tüm işletmelere aynı soruyu sorduğumda yanıt değişmedi. Gereken denetimlerin yapılmaması rehaveti ve yasakların kalkması ise salgının bittitği şeklinde anlaşılmış.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
https://www.medyaninmerkezi.com/images/baglar-belediyesi-haber.jpeg