TONLARCA BALIK YOK OLDU

TONLARCA BALIK YOK OLDU

AHMET BEŞENK/DİYARBAKIR - Başta bilinçsiz ve cehalet dolu vahşi sulama ile beraberinde kuraklık bir araya gelince felaketler kaçınılmaz oluyor. İşte bu bilinçsizliğe en bariz örnek: Kulp çayı. Kuruyan kulp çayında yaşayan binlerce, tonlarca balık ise bu bilinçsizliğin kurbanı oldu,

ABONE OL
24 Temmuz 2021 17:39
TONLARCA BALIK YOK OLDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde bulunan Kulp çayında yaşayan tonlarca balık bir kez daha cehaletin kurbanı oldu. Kulp çayının kuraklık nredeniyle zayıflayan biçimi bilinçsiz ve umarsızca gerçekleştirilen tarımsal sulama nedeniyle tamamen kurumaya ylüz tutarken binlerce balıkta bu sorumsuzluk yüzünden telef oldu.
Kulp Çayı, son dönemlerde yaşanan kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeni ile kurumaya yüz tuttu. Plansız yapılan mevsimsel tarımsal sulama ve kuraklık sebebiyle derelerin su seviyesinin oldukça düşük olması sonucu Kulp Çayının kırsal İnkaya Mahallesi ile Barın Mahallesi mevkinde su akışı durdu. Kulp çayında su miktarının minimuma inmesi nedeni ile binlerce balık telef oldu. İnkaya köyü sakinleri, çayın kurumuş halini cep telefonuyla çekerek, çayın balıklar için yaşam alanı olmaktan çıktığını söyledi.

DİYARBAKIR’IN KULP İLÇESİNDEKİ ÇAY, KURAKLIK, BİLİNÇSİZ TARIMSAL SULAMA NEDENİYLE AZALMASI SONUCU BİNLERCE BALIK TELEF OLDU.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP