DOLAR 18,5915 -0.01%
EURO 18,2028 0.06%
ALTIN 1.022,740,00
BIST %
BITCOIN 370578-1,03%
Diyarbakır
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sınavda Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 testi 40 sorudan oluştu. Bu testte adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, Tarih-1’den 10, Coğrafya-1’den ise 6 soru yanıtladı. AYT’nin Sosyal Bilimler-2 testi 40, Matematik testi 40, Fen Bilimleri testi de 40 sorudan oluştu. Adaylar bu bölümde de Sosyal Bilimler testinde Tarih-2’den 11, Coğrafya-2’den 11, Felsefe grubundan 12, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya Ek Felsefe sorularından 6 soruyu cevaplamak için ter döktü. Fen Bilimleri testindeki dağılım ise Fizik 14, Kimya 13 ve Biyoloji 13 soru şeklinde oldu.

“Tıp istiyor, elinden geleni yaptı”

Sınava giren kızını okulun önünde bekleyen bir veli, kızının tıp fakültesini hedeflediğini belirterek, “Elinden geleni yaptı, biz de yaptık. Büyük fedakarlıklar gösterdik. Hepsinin yolu açık olsun inşallah. Tıp istiyor, elinden geleni yaptı. Bekliyoruz bakalım. Dünkü sınav onu biraz şaşırttı, yetiştiremedi. Ama herkes yetiştirememiş, onu öğrenince biraz rahatladı. Bakalım, sonuçta sıralama önemli. Ben de dünden ders alarak piknik havasında geldim. Çok heyecanlıyım, Allah hepsinin işini gücünü rast getirsin. Gerçekten hiç kolay bir şey değil, çok zormuş” ifadelerini kullandı.

Sınava iyi hazırlandığını söyleyen Kaan Tavarez, “İstanbul’u hedefliyorum. Sınavdan çıktım şimdi. Bence iyiydi, TM olarak girdim, tüm Türkçe sorularını çözebildiğimi düşünüyorum. Belki 2 yanlış, 2 boş. Matematikte de 3 boşum var, 1 yanlış düşünüyorum. Hayırlısıyla İstanbul’a gitmek istiyorum. Edebiyat bölümünü düşünüyorum. Pandemiyle aslında bütün öğrenciler biraz motivasyonunu kaybetmiş durumda sınava hazırlandı. Ben de birkaç aydır evde hazırlık için testler çözdüm. İyi hazırlandığımı düşünüyorum” diye konuştu.

Sınava pek de hazırlıklı girmediğini belirten Zeynep Erbil, “Sınav benim için zordu. Ama herkes için de zordur diye düşünüyorum. Hayırlısı olsun herkes için. Yüksek ihtimalle oraya gidemeyeceğim ama Bilkent Üniversitesi’ni istiyorum. İşletme falan olur herhalde” şeklinde konuştu.

Pandemi sürecinin öğrenciler açısından biraz yıpratıcı olduğuna dikkat çeken anne Elif Erbil ise, “Ben yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapan, bir aile danışmanı olarak onları çok iyi anlıyorum. Empati kurabiliyorum. Her çocuğun anlama kapasitesi farklıdır. Bazısı okuyarak anlar, bazısı görsel, bazısı da arkadaşları ile anlar. Onlar için gerçekten zor bir süreçti. En azından sınava girdiler. Onları çok tebrik ediyorum” açıklamasında bulundu.
Sınavı erken bitirip çıkan öğrencilerden Buğra ise, “Biraz uzun ve yorucuydu sınav. Ama onun dışında iyiydi aslında. Sorular biraz uzundu, sınav da biraz yordu. O kadar. Bu sınava fazla hazırlanamadım ama. Şu anlık bir düşüncem ve beklentim yok” ifadelerini kullandı.

YKS sona erdi, öğrenciler sınavın zorluğundan yakındı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi sınavı, 180 dakikalık süre sonunda saat 13.15 itibarıyla tamamlandı. Yenibosna Muhammed Ali Kalo Ortaokulu’nda sınavın bitmesiyle öğrenciler duygu ve heyecanlarını dışarıda kendilerini bekleyen aileleriyle paylaştı. Bazı öğrenciler sınavın iyi geçtiğini ifade ederken, kimileri de zorluğundan yakındı.

İbrahim Güzel istediği yere gireceğini belirterek, “Sınav iyi geçti. Çalıştık bütün sene, onun emeklerinin karşılığını alıyoruz inşallah. Bence kolaydı, tabii zorlayıcı sorular vardı ama dünkü sınavdan sonra daha umut vericiydi” dedi.

Sultan Çekilmez ise sınavın zor geçtiğini ifade ederek, “Bugün biraz zorlandım. Matematik zor geçti, çok umutlu değilim” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP