DOLAR 18,5210 0.38%
EURO 17,7314 0.19%
ALTIN 963,21-0,26
BIST %
BITCOIN 345559-7,38%
Diyarbakır
24°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KOCA YÜREKLİ, İYİ ADAM YİNE YAPTI YAPACAĞINI…

AHMET BEŞENK / DİYARBAKIR - Öyle iyilikler vardır ki ne tarif edebilirsiniz ne de cümlelere sığdırabilirsiniz. ABA Kliniğin açılış serüveni de aynen öyle bir hikaye. Hayırsever İş insanı Hacıbaba Pastanelerinin yönetim kurulu başkanı Yılmaz Elaldı’nın ‘Herşeyin en iyisini yapmalı ve başarı çıtasının ölçüsü ölçüsüzlüktür’ düsturu hız kesmiyor. İşte tam da bu kapsamda YERYÜZÜNDE otizmli bireylerin derdini anlatabilecek, onların duygularını cümlelere, ete, kemige büründürecek tek insan olan OTİZİMLİ Profesör Temple Grandi artık ABA Klinik ile tüm Türkiye’ye seslenecek, otizmli bireylerimizde anlamsız diye tabir ettiğimiz tüm hareketlerinin aslında birer mutluluk veya imdat çığlığı olduğunu artık dillendirecek. Bu oldukça değerli buluşmayı yaklaşık 3 Bin kişi ile buluşturan ABA kliniğin süreç içersinde kendi alanları ile ilgili sürprizleri devam edecek.

ABONE OL
1 Temmuz 2021 15:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Bu nasıl bir iyilik sevdasıdır kardeşim’ dedirten gelişmeler yaşanıyor Diyarbakır’da. Koca yürekli İyi adam lakabı takılan Hacıbaba pastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Elaldı yine bir aksiyon yarattı, Otizmli çocuklarımızın sesine ses, çığlıklarına nefes oldu. Dünya’da ki tek otizmli profesörü olan Temple Grandi’yi Türkiye’de aynı anda 3 bin kişi ile buluşturdu.

YILMAZ ELALDI, HACIBABA PASTANELERİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE ABA KLİNİK KURUCUSU

2010 yılında Time 100 listesinde ‘Kahramanlar’ kategorisinde dünyanın en etkili 100 kişisi arasında yer alan otizmli profesör, hayvanbilimci, yazar ve otizm aktivisti Temple Grandin, Aba Kliniğin düzenlediği çevrim içi konferansa katıldı.
Otizmli profesör, hayvanbilimci, yazar ve otizm aktivisti Temple Grandin, 2010 yılında Time 100 listesinde ‘Kahramanlar’ kategorisinde dünyanın en etkili 100 kişisi arasında yer aldı. 18 yaşında otizmli çocuklar için sakinleştirici ve onları güvende hissettiren ‘sarılma makinesini’ bulan Prof. Grandin’in yaşamı ‘Temple Grandin’ isimli ödüllü biyografik filmiyle hafızalara kazındı. Kendi yaşamından elde ettiği deneyimleri paylaşarak otizmli çocuklarla iletişim kurmakta yol gösteren Garandin, Albert Einstein ve Elon Musk’un da otizmli olduğuna dikkat çekerek, otizmin çok geniş spektrumlu bir hastalık olduğunu söyledi. Amerika’daki Colorado Devlet Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan, yazar, otizm aktivisti ve hayvanbilimci Temple Grandin, erken yaşta eğitimin önemine vurgu yaptı.
Temple Grandin, otizmli olarak doğdu ve 3 yaşına kadar hiç konuşamıyordu. 18 yaşında, otistikler için sakinleştirici ve onları güvende hissettiren ‘sarılma makinesini’ bulan 1947 doğumlu Grandin, Diyarbakır’da otizm eğitim kurumu olan ABA Kliniğin organizasyonuyla Zoom üzerinden dünyadaki birçok ülkeden katılımcılara konferans vererek deneyimlerini paylaştı.

OTİZMLİ PROFESÖR, HAYVANBİLİMCİ, YAZAR VE OTİZM AKTİVİSTİ TEMPLE GRANDİN, ABA KLİNİĞİN ÇEVİRİM İÇİ KONFERANSA KATILDI


“Dünyanın kaderini değiştiren ünlü bilim insanlarının otizmli olduğu açıktır”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ABA Klinik Müdürü ve özel eğitim öğretmeni Süleyman Bayram, Temple Grandin ile Türkiye’de ilk seminerleri düzenlemiş olmanın gururunu yaşadıklarını aktardı. Bayram, “Temple Grandin ile bugüne kadar Türkiye’de herhangi bir söyleşi yapılmadı, ABA Klinik olarak 3 tane Türkiye’de 1 tane ise Azerbaycan’da seminerler düzenlendi. Bilindiği gibi otizmli bireylerin hayatını anlamak çok kolay değil, onları araştıra bileceğimiz herhangi bir yöntem yok. Temple Grandin otizmli olması ve bizzat içeriden yaşaması bize otizmli bireylerle ilgili ipuçları verebiliyor. Yaşadıklarını, düşüncelerini, bize anlatabiliyor, bu anlamda çok önemli bizim için. Otizmli çocuklarla yaşamayı ve hayatını kolaylaştırmayı ailelerin öğrenmesi gerekiyor. Çocuklarını gizlemek yerine onları bireysel özelliklerinin farkında olup bu alanda yapılması gereken çalışmaları yapması gerekiyor. Otizm kabul edilmediği ya da saklandığı durumda çocuklara yeterince verimli olunamıyor. Otizmli çocuklar bizim yaptığımız bütün etkinlikleri onların da yapması gerekiyor. Otizm saklanacak bir şey değil farkındalıktır ve hastalık değildir. Dünyanın kaderini değiştiren ünlü bilim insanlarının otizmli olduğu açıktır” dedi.

ABA KLİNİK MÜDÜRÜ VE ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENİ SÜLEYMAN BAYRAM


“Yerimizde de saymamak üzere yolumuza devam ediyoruz”
Hacıbaba Pastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı ve ABA Klinik kurucusu Yılmaz Elaldı ise, Temple Grandin’in otizme yönelik verdiği cevaplar ve önerilerin çok önemli olduğunu kaydetti. Elaldı, “Biz okulu açtığımız zaman bu özel, güzel insanlara faydamız olsun dedik. Yerimizde de saymamak üzere yolumuza devam ediyoruz. Amerika’da dünyanın tek otizmli profesörü Temple Grandin ile bir söyleşi yaptık. 4 bin kişi katıldı, bu insanlarımıza faydalı olabilmek adına ne gerekiyorsa üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu insanları topluma kazandırmak için daha güzel şeyler yapmaya devam edeceğiz. Dünyanın her tarafında çok iyi hocalar var, onlarla da diyaloga geçip faydalanmaya çalışacağız” diye konuştu.

DİYARBAKIR’DA MUCİZELERE İMZA ATAN ‘ABA KLİNİK’

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP