DEDAŞ NOKTAYI KOYDU: GEÇMİŞE BAKIN

DEDAŞ NOKTAYI KOYDU: GEÇMİŞE BAKIN

DİYARBAKIR - Sayıları on binleri aşan ve hemen, hemen tüm vatandaşların yüksek bulduğu elektrik faturaları ile ilgili açıklama DEDAŞ'tan geldi. DEDAŞ vatandaşların itirazlarına konu olan faturaların klima kullanımı ve su pompalarını aşırı çalışmasını gerekçe gösterirken vatandaşlarda klima kullanımının olması halinde dahi gelen elektrik faturaların vicdani olmadığını belirterek yetkililerin çözüm getirmesini istediler.

ABONE OL
12 Ağustos 2021 16:03
DEDAŞ NOKTAYI KOYDU: GEÇMİŞE BAKIN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son yıllarda sürekli katlanarak artan ve mütemadiyen zam gören Elektrik faturalarını vatandaşlar artık ödeyemeyecek boyuta fgelince ittirazlara başladılar. Gerek medya, gerek sosyal medya ve gerekse de yazılı itirazlarla yüksek elektrik faturalarını gündeme getiren vatandaşlara DEDAŞ’tan iki yönlü cevap geldi. DEDAŞ elektrik faturalarının yüksek gelmesini ilk etapta klima kullanımına bağlarken ikinci etkeninde su temininde kullanılan su pompalarının enerji tüketimini gerekçe gösterdi. Vatandaşlar klima kullanımı etkenini kısmen mantıklı bulurken su pompaları konusunun ise kendileri ile nasıl bir ilişkisinin olduğunu merak ettiklerini dile getirdiler ve faturalara itirazların siyasiler tarafından gündeme getirilerek gereken çalışmaları yapmalarını istediler. Öte yandan Sosyal medya itirazlarının provakasyon olarak değerlendirmesini ise sıkıntılı bir açıklama olarak değerlendirdiler.

DEDAŞ KENDİNCE HAKLILIĞINI ANLATTI..

Dicle Elektrik, aşırı sıcaklar nedeniyle yüksek enerji tüketiminin söz konusu olduğunu belirterek, vatandaşların itiraz etmeden önce mutlaka tüketim rakamlarını önceki aylarla kıyaslaması gerektiğini açıkladı.
Dicle Elektrik hizmet bölgesinde elektrik faturalarıyla ilgili artan itirazlar ve sosyal medyada öne sürülen iddialara yanıt verdi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, aşırı sıcaklar nedeniyle klima kullanımının enerji tüketimini artırdığına dikkat çekilerek, bunun da elektrik faturalarına yansıdığı vurgulandı. Açıklamada tüketicilerin elektrik faturalarına itiraz etmeden önce son ayın tüketim rakamını önceki aylarla karşılaştırması gerektiği ifade edildi. Yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığına dikkat çekilen açıklamada, ”Bölgemizde buna ek olarak yaşanan kuraklığın da etkisiyle yüksek enerji tüketimi söz konusudur. Serinlemek amacıyla aşırı klima kullanımı ve su temininde kullanılan su pompaları enerji tüketimini büyük oranda artırmaktadır. Nitekim bu artışı günlük verilerimizde de açıkça görüyoruz” denildi.

YANLIŞ BİLGİLERLE PROVOKASYON YAPANLARA SUÇ DUYURUSU
Açıklamada ayrıca sosyal medyada bazı hesaplardan yapılan paylaşımlarda elektrik faturalarının şişirildiği yönündeki iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu, faturalarda bir anormallik söz konusu olmadığı vurgulanarak, vatandaşların haklı gerekçelerle yapacakları itirazların mutlaka değerlendirileceği ancak ödenmeyen faturalar hakkında işlem yapılacağı ve sosyal medya üzerinden yanlış bilgiler vererek, provokasyonda bulunanlar hakkında adli mercilere suç duyurusunda bulunulacağı aktarıldı.

DEDAŞ’IN AÇIKLAMALARINA İTİBAR ETMİYORUZ

Bir müddetten beridir elektrik faturalarının sürekli zamlanarak geldiğini takip ettiklerini belirten Çiğdem K. adındaki bayan artık faturaları ödeyemeyecek duruma geldiklerini dile getirerek şunları kaydetti: “DEDAş kendince açıklamalar yaparak haklı olduklarını ortaya koymak istiyorlar ama bunun doğru olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Sorumluluk alanlarında kaçak kullananlarla mücadele edemeyince işin en kolay yolu olan vatandaştan tahsil etme yöntemine gidiyor ki açıklamasında da adeta bunu itiraf etmiş, sulama pompalarının kullanımını da beyan etmiştir.” dedi.

SOSYAL MEDYADAN SESİMİZİ DUYURMAMIZ PROVAKATÖRLÜKMÜDÜR! YA KENDİ YAPTIKLARI?

Ahmet B. ise sosyal medya üzerinden yapılan itirazların ve seslerini duyurma çabalarının en doğal hakları olduğunu belirterek şunları kaydetti: “DEDAŞ’a yapılan itirazların kaç tanesi vatandaşın lehine dönmüş bir bakmak lazım. Kaçak kullandığı beyan edilen birçok insan kaçak kullanmadığını aktarsa da hiç bir suretle haklılıkları kabul görmemiştir. Öte yandan gelen yüksek faturalara itiraz ediyoruz, klima kullanmıyoruz demiyoruz, faturalar çok yüksek diye itiraz ediyor ama akıl dışı bir açıklama ile karşılaşıyoruz. eğer ki aklı selim bir insan açıklamalarını okur ise ne kadar mantık dışı bir açıklama olduğunu ve ne kadar vatandaşlardın menfaatlerinden kopuk olduğunu görecektir. Bizim kendilerine yaptığımız itirazlar kabul görmemektedir. Bu nedenle zaman, zaman sesimizi duyurmak için sosyal medyayı kullanmak zorunda kalıyoruz ki siyasiler, yetkililer sesimizi duysunlar. Sosyal medya aracılığı ile sesimizi yükseltmemiz provakatörlükmüdür! Bizi provatör olarak mahkemeye verecek olan DEDAŞ’ın yaptığı bu garabet açıklama neyin nesidir, siyasilerimiz hep böyle susacakmı o zaman diye sorsak suçlu mu olacağız?” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP