1

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER: AHMET BEŞENK

Ezoterik dünyanın tam da kalbi olarak isimlendirilen Diyarbakır’ın Çınar ilçesi sınırlarında bulunan ve tarihi geçmişinin 3 bin yıl öncesine dayandığı aktarılan Zerzevan kalesinde 250 – 300 yıllık Amerikanın kuruluş sembolünün üzerinde olduğu bir rozetin bulunması akıllara deli sorular getirmeye başladı. Özellikle You tube kanallarında bir çok komplo teorisyenine malzeme olan Zerzevan kalesi, bulunan rozet ve Mihtiras tapınağıyla Rothschild ve Rockefeller aileleri arasındaki gizemi de yine gündeme getirdi. Zerzevan, Mihtras muamması daha derin bir hal alırken vatandaşların bu konuda çok uçuk teorileri ve soruları oluşmaya başladı bile. Öte yandan bulunan rozetin ne zaman ortaya çıkarıldığı ve o günden bu güne kadar neden kamuoyu ile paylaşılmadığı ise ayrı bir merak konusu. Tahmini olarak Mayıs ayında bulunduğu düşünülen Rozet’in bu güne kadar kamuoyu ile paylaşılmaması ise ayrı bir muamma…

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan 3 bin yıllık Zerzevan Kalesindeki kazılarda çıkarılan ve üzerinde ABD’nin kuruluş simgesi olan 250 – 300 yıllık rozet’in gizemi merak konusu.

İhlas Haber Ajansının yaptığı habere göre Roma İmparatorluğu döneminde ‘askeri yerleşim’ olarak kullanılan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki 3 bin yıllık Zerzevan Kalesinde kazı çalışmaları sonucu yerin 1.5 metre altında, 2.5 santim çapa sahip 4 gram ağırlığı olan bakır ve çinko karışımı rozet veya askeri üniformada kullanılan düğme olduğu tahmin edilen eser ortaya çıktı. Şimdiye kadar Roma dönemi Mithras yer altı tapınağı, savunma kulesi, kilise, yönetim binası, konutlar, tahıl ve silah depoları, sığınaklar, kaya mezarları, su kanallarının yanı sıra birçok yaşamsal eser ortaya çıkarıldı. Kazı çalışmaları devam ettiği sırada Doğu surlarının giriş kapısında bulunan bu eser merak uyandırırken araştırmacılar eserin Zerzevan Kalesine nasıl geldiğini araştırmaya başladı. Yaklaşık 250-300 yıl arası toprak altında kaldığı tahmin edilen bu eserin, Amerika’nın kuruluş sembolü olduğu düşünülüyor.
Kazıyla ilgili çalışma alanında İhlas Haber Ajansı muhabirine açıklamalarda bulunan Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, eserin üzerindeki yazının Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk resmi sloganı olduğunu belirtti. Coşkun, “Biz girişin olduğu doğu surlarında kazı yaparken yıkıntıların altında ilginç bir buluntuya rastladık. Baktığımız zaman bir rozet ya da bir düğme olmalı. Üzerindeki motifler biraz farklı diğer arkeolojik eserlere göre, bir kartal, kartalın sağ pençesinde bir zeytin dalı, sol pençesinde 13 ok, baş kısmının üzerinde 13 tane yıldız, ağzında ise bir parşömen, parşömende Latince ‘E Pluribus Unum’ çokluktan birliğe yazıyordu. Biz bu çalışmalarımızda Amerika’nın kuruluş sembolü olduğunu gördük. E Pluribus Unum’da Amerika’nın ilk resmi sloganı. Bu motif günümüzde Amerika Birleşik Devletinde kullanılıyor. Üretim teknolojisine baktığımızda 15. Yüzyıl sonrası, toprağın altında kalma süresini de hesaplamak için birçok analiz yaptık, bu analizlerde 250-300 yıl toprağın altında kaldığını tespit ettik. 18. Yüzyıldan itibaren toprağın altında kalmış, bununla birlikte çıktığı derinlik 1.5 metre. Bu tip rozet ve düğmelerin Amerika ve İngiltere’de üretimleri var, Amerika 1776’da kurulmuş, ilk defa bu motifin benzeri 1782’de çizilmiş, askerlerin üniformasında 1850’lerden birebir aynı olmayıp benzer çizimleri var. Fakat Zerzevan’daki rozete benzeyen motifler 1902 yılında Amerika’da askerler tarafından üniforma düğmesi olarak kullanılmış. Şaşırtıcı bu rozet veya üniforma düğmesi buraya nasıl geldi, bu kadar derinliğe nasıl ulaştı. Bizim burayla ilgili çalışmalarımız devam ediyor, eser 2,5 santimetre çapı, 4 gramda bir ağırlığı var. Bakır ve çinko karışımı bir rozet, Amerika ve İngiltere’de bunlardan mevcut, fakat arkeolojik bir kazıda böyle bir derinlikte hiç ortaya çıkartılmamış ve ilk defa Zerzevan Kalesinde ortaya çıkartıldı” dedi.

DİYARBAKIR’DA BULUNAN ROZET VEYA ASKERİ ÜNİFORMA DÜĞMESİ MERAK UYANDIRDI. ESERİN BURAYA GELİŞİ ARAŞTIRILIYOR.

ROZET KOMPLO TEORİSYENLERİNİ HAREKETE GEÇİRDİ

Öte yandan Zerzevan kalesi ile ilgili çok sayıda paylaşımlar yapılıyor. Bu paylaşımlardan en önemlilerinden ikisi ise Rothschild ve Rockefeller ailesi gizemleri, inançları, yapıları sebebiyle dünyada en çok merak edilen ailelerinden ikisi. Bu ailelerin Türkiye’yle ilgili bir sırları olduğunu da biliyor muydunuz? Aile fertleri sürekli Diyarbakır’a geliyor. Ama sebebi ne? Diyarbakır’da onlar için ne anlam ifade ediyor? Sorularını soruyor.Son olarakABD’nin sembolünün birebir aynısının Zerzevan kalesinde bulunması akıllarda çok sayıda sorunun oluşmasına neden oluyor. Zerzevan aslında daha önce bulunmuş fakat şimdiki kazı ekibine bilinçli olarak mı kazdırılıyor ve finansman noktasında akarlar sağlıyorlarmı? Sorularının da akıllara gelmesine neden oldu. Bir müddetten beridir You Tube kanalları olan https://www.youtube.com/watch?v=k2YvC1Za_DA ve  https://www.youtube.com/watch?v=qco78yOfJS0  görsellerinde konu edilen ana roller de sürekli ziyaret edilmeye başlandı.

Komplo teorisyenleri Zerzevan kalesinin aslında İlüminati örgütü ve tapınak şövalyelerinin ana merkezi ve doğdukları yeri olarak kabul edildiğini ifade ediyorlar.

ROZET ORDAYSA ZERZEVAN DAHA ÖNCE Mİ BULUNMUŞTU?

Haberin gündeme oturmasıyla birlikte kamuoyu farklı fikirleri de ortaya atmaya başladı. 1700 – 1800’lü yıllarda aslında ABD’deki bazı yapılar için Zerzevanr’ın çok önemli bir rolü olduğu ve onlar için kutsal kabuledilebileceğinin altı çizilerek bu tarihi eserlerin daha önce bulunduğu ama gizliliğini koruduklarını ortaya atıyorlar. Ayrıca bazı vatandaşlar kazılar ile ABD’li aileler arasında organik bir bağın olup olmadığını da merak ettiklerini dile getiriyorlar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP