ZERZEVAN KALESİ GÖZLEM ETKİNLİĞİNE HAZIR

ZERZEVAN KALESİ GÖZLEM ETKİNLİĞİNE HAZIR

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 2-4 Eylül’de Zerzavan Kalesi’nde yapılacak olan '2021 Uluslararası Gözlem Etkinliği' için hazırlıklarını tamamladı.

ABONE OL
31 Ağustos 2021 12:01
ZERZEVAN KALESİ GÖZLEM ETKİNLİĞİNE HAZIR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan 3 bin yıllık tarihi Zerzavan Kalesi’nde 2-4 Eylül’de düzenlenecek ‘2021 Uluslararası Gözlem Etkinliği’ için başlattığı altyapı ve yol çalışmalarını tamamlayarak alanı hazır hale getirdi. Türkiye Ulusal Gözlemevi (TUG) tarafından 22 yıldan beri Antalya Saklıkent’te düzenlenen ülkenin en kapsamlı, gökbilim ve açık hava etkinliğini bu yıl Zerzevan Kalesi’nde gerçekleştirme kararı sonrası harekete geçen ekipler, yurt dışı ve içinden kente gelecek olan konukların çadır kurup konaklayacakları 8 bin 600 metrekare alanda çalışma yürüttü.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 2-4 Eylül’de Zerzavan Kalesi’nde yapılacak olan ‘2021 Uluslararası Gözlem Etkinliği’ için hazırlıklarını tamamladı.

Konuklar için alan genişletildi
Yapı Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, Türkiye’de gökyüzü gözleminin en iyi yapıldığı 10 noktadan birisi olarak kabul edilen tarihi Zerzevan Kalesi’nin alt kısımlarında 6 bin 250 metreküp malzeme ile dolgu yaparak alanı etkinlik için genişletti.
Yurt içi ve dışından 1500 gökbilim meraklısının bir araya geleceği etkinlik için ekipler, çadır ve stantların bırakılacağı düşünülerek genişletilen alanın zeminine daha sonra 4 bin ton malzeme serdi. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Zerzevan Kalesi’nde çevre düzenleme çalışmaları kapsamında belirlenen alanlara oturma bankları ve tarihi alanda oluşacak çevre kirliliğini önlemek için çöp kovaları yerleştirildi.
Ekipler, Zerzevan Kalesi’nin etrafında uzayan yabancı otları da biçerek çevre temizliğini tamamlayarak alanı etkinliğe hazır hale getirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP