DOLAR 18,6450 0.04%
EURO 19,6873 0.46%
ALTIN 1.071,830,11
BIST %
BITCOIN 3210522,50%
Diyarbakır
12°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

GÖRENLER ‘ŞOK’ YAŞADI

AHMET BEŞENK DİYARBAKIR – Vatandaşlar gelen su faturaları karşısında adeta küçük dillerini yutarken su faturalarının 3 kata kadar yüksek gelmesinin şokunu yaşıyorlar. Gelen faturalara anlam veremeyen vatandaşların ihbarlarına karşılık bilgi aldığımız Diyarbakır DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, sayaçlarının okunması işlemlerinin uzun süreden beridir hatalı olabileceğine dikkat çekerek sayaç okuma işini alan firmanın düzgün okumaları sonucu okunmayan oranların faturaya bu şekilde yansımış olma intimalinin olduğunu belirtiyor. Tutşi, faturalarının yanlış olduğunu düşünen vatandaşların itiraz etme hakkına sahip olduğunu da ifade ediyor.

ABONE OL
1 Ekim 2021 12:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakırlılar bu güne DİSKİ’nin fatura şoku ile başladılar. Kentin sakinleri su faturalarının normal gelen faturalara oranla 3 katı oranına kadar artmış haliyle karşılaştılar. Gördükleri su faturaları karşısında adeta dilleri tutulan vatandaşlar daha sonra nedenlerini sorgulamaya başladılar.

‘SAYAÇ OKUMA MEMURLARI SAYAÇLARI SAĞLIKLI OKUMAMIŞLAR’

Yetkililere ulaşamayan ve herhangi bir açıklama alamayan vatandaşların çaresiz soruları karşısında konuyu DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tuşi’ye aktardık. Konuya ilişkin yanıt veren Tutşi şunları kaydetti: “Suya hiçbir suretle zam yapılmamıştır. Tahminimize göre biz sayaç okuma işini özelleştirdik. Niye özelleştirdik diye sorarsanız, bizim okuma ekiplerimiz sayaçları çok ta sağlıklı okumuyorlardı. İhaleyi alan firmanın ekipleri okuma işlemlerinin doğrusunu okuyunca arada kayma olan metreküp hesaplarından dolayı biriken oranlar bu okumada faturalara yansıdı. Yüzden doksan bu yüksek gelen faturalar bundan kaynaklanıyor. Gelecek ay bu durum düzelmiş olacak. Bu kez okuma ekibi gittiğinde saat normale döneceği için kaç metreküp kullanılmış ise o oran faturada olacak, böylelikle faturalandırmalar normale binmiş olacak. Su fiyatlarında her hangi bir artış söz konusu değil. Yani sayaç memurlarının geçmiş dönemde gidip saatleri okumamasından kaynaklı olabileceğini söylüyorum. Biz sayaç okumayı özelleştirdik, ayırdık ve kapattık. Yeni okuyan sayaç memurları doğru bir şekilde okuyor.  Ama yinede vatandaşlarımızın bir sıkıntısı ve sorunu olursa bize müracaat edebilirler. Ama dediğim gibi yüzde 99 yaşanan yüksek faturalar önceki seferlerde yaşanan eksik okumalardan kaynaklanıyor. Siz bazı yerlerde 300 diyorsunuz biz başka yerlerde daha yüksek faturalar olacağını bekliyoruz. Yani adam 5 metre küp yazmış ama ev sahibi 50 metre küp kullanmış böylelikle birikmiş ve şimdi doğru okumaya geçince ne olacak 1.500 TL fatura gelmiş olacak. Bunu önümüzdeki aydan sonra düzene koyacağız.” Dedi.

VATANDAŞLAR: “ZAMMI GİZLİYORLAR”

https://www.medyaninmerkezi.com/images/baglar-belediyesi-haber.jpeg

Vatandaşlar ise söz konusunu işlemin bazı binalarda su sayaçlarının üst katta olduğu için yaşanmış olabileceğini beyan ederken özellikle Bağcılar bölgesindeki bütün binaların sayaçlarının zeminde ve beraber olduğuna dikkat çekerek gizli bir zam yapıldığını iddia ediyorlar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
https://www.medyaninmerkezi.com/images/baglar-belediyesi-haber.jpeg