DOLAR 18,5192 0.34%
EURO 17,7314 0.17%
ALTIN 963,62-0,22
BIST %
BITCOIN 346217-6,97%
Diyarbakır
24°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DİSKİ YENİŞEHİR İLÇESİ’NDE ATIKSU SORUNUNU ÇÖZÜYOR

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Yenişehir ilçesinde bulunan Aziziye Deresi’nde atık su sorununu çözüyor.

ABONE OL
15 Şubat 2022 10:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Yenişehir ilçesinde bulunan Aziziye Deresi’nde atık su sorununu çözüyor.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Aziziye ve Gürdoğan Mahallelerinde çarpık yapılaşmadan kaynaklı atık suların dere yatağına deşarj edilmemesi nedeniyle ortaya çıkan koku ve sağlıksız görüntüleri yürüttüğü çalışmayla gideriyor. Aziziye ve Gündoğan mahallelerinin bulunan kaçak yapıların atıksularını dereye akmasını önlemek için DİSKİ, alanı 1 ve 2’nci etaplara ayırarak çalışma yürütüyor.

Özellikle yaz aylarında kaçak yapıların kanalizasyon sularının dereye akmasıyla oluşan kötü kokuların önüne geçmek için yapılan çalışmada ekipler, 1’inci etaba 330 metre kanalizasyon şebeke hattı döşedi. Eski şebekeyi deplase etmek için çalışmalarını sürdüren ekipler 2’nci etap çalışmalarında ise belirlenen alanlara 310 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı döşeyecek.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, devam eden çalışmaları inceleyerek personelden bilgi aldı. Mevcut hattın ihtiyaca cevap vermediğini ve bu durumdan Dicle Nehri’nin de etkilendiğini vurgulayan Tutşi, DİSKİ’nin kentin göz bebeği Dicle Nehri’ni korumak için hassasiyetle çalışma yürüttüğünü kaydetti. Atıksu konusunda herkesi duyarlı olmaya davet eden Tutşi, “Vatandaşlarımızda özellikle derenin temiz kalması için evsel atıklarını dere yatağına aktarmamalıdır. Bu konuda herkes duyarlı davranmalıdır. Kolektif bir akıllı bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Sonuçta dere Dicle Nehri’ne akıyor. Dicle Nehri bu kentin önemli kimliklerinden biridir” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP