FIRINCILAR KAN AĞLIYOR

FIRINCILAR KAN AĞLIYOR

Covit 19 pandemisi kapsamında gerçekleştirilen tam kapanmaların Ramazan ayına denk gelmesiyle birlikte birçok esnaf gibi fırıncılarında olumsuz etkilenmelerine neden oldu. Daha önce 15 çuval un tüketen fırınlar 3 veya 5 çuval tüketebiliyorlar.

ABONE OL
26 Mayıs 2021 15:25
FIRINCILAR KAN AĞLIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Artan Corona vakaları münasebetiyle tedbiren gerçekleştirilen 17 günlük sokağa çıkma kısıtlaması 9’inci gününde de devam ederken kısıtlamalardan muaf olan fırıncı esnafı aşırı sıcaklara rağmen işlerine devam ediyor. Ramazan ayı olması nedeniyle iftar ve sahur için ekmek üretimine ara vermeden devam eden fırıncı esnafı, önceki ramazanlarda 15 çuvalla günü tamamlarken bu yıl oluşan kısıtlamalar nedeni ile 3 – 5 çuvala kadar düştü.
Ramazan ayı ile birlikte kısıtlamalar başlamasından dolayı genel olarak vatandaşların köylere gittiğini kaydeden fırın işletmecisi Hasip Ocaklı, “Kısıtlamalar ile birlikte bu Ramazan ayında beklediğimiz iş potansiyeli yok. Daha önce 10 çuval un kullanıyorduk ki vatandaşlara ekmek yetiştirebilelim. Fakat bu yıl Ramazan ayında 3 çuval un ile ekmek yapıyoruz. Şuan öğlen vakti ve 3 veya 4 ekmek satmışız” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP